Špeciálne projekty

Projekty spájajúce históriu a divadlo


Hraná história v podobe inscenovaných divadelných prehliadok


V spleti dávnych ciest / Znamenie havrana

Zámok Bojnice

O projekte

Námet, scenár, réžia: Vojtech Bartko
Dramaturgia: František Kňazovič
Organizátor: SNM – Múzeum Bojnice
Kostýmy: Divadelná spoločnosť
Kamera a strih trailera: U Maxa – Maxo Kormaňák
Plagát, propagačné materiály: U Maxa
Fotografie: DS Foto – Dominik Stehnáč
Premiéra:
júl 2022
Ďalšie reprízy v roku 2022: 29. – 30.7. a 26. – 27.8.
Miesto: Zámok Bojnice
Podujatie sa koná od 19.00 h do 23.00 h
Typ podujatia: Inscenovaná prehliadka zámku

V projekte účinkuje 30 umelcov

Účinkujú
Herci Divadelnej spoločnosti, pozostávajúci z profesionálnych i neprofesionálnych umelcov hornej Nitry.
Viac informácií
www.bojnicecastle.sk
Opis podujatia
Interaktívna večerná divadelná prehliadku zámku so strašením a s rešpektom k histórii, šitá na mieru.
Nejedná sa len o hranú prehliadku živými hercami, ale o predstavenie s možnosťou voľby. Diváci sa budú musieť rozhodnúť pre výber cesty, ktorou budú pokračovať komnatami zámku. V rámci príbehu prídu na pomyselné pomedzie, kde si zvolia pokračovanie svojho putovania. Ak sa rozhodnú pre ten, či onen smer, všetci v konečnom dôsledku zažijú jeden príbeh, jednu dobu v histórii zámku, ale z dvoch pohľadov. Ak budú chcieť zažiť i druhý pohľad, musia sa opäť vrátiť do Bojníc. Každá cesta je jedinečná a nezrovnateľná s druhou.
„Ľudské osudy sa odpradávna prepletajú ako brečtan na múre hradu. Na prvý pohľad spolu tvoria večne zelený a silný porast, keď však nazriete do jeho útrob, uzriete nevídané tajomstvá cudzopasiace na sebe navzájom, silné i slabé výhonky, či mŕtve konáre naveky zahryznuté do živých.“
Divadelná prehliadka rozpráva príbeh jedného kráľa, ktorému osud nedoprial právoplatného potomka, i napriek dvom kráľovským manželkám. Hľadal cesty ako zanechať po sebe nielen roky spravodlivej vlády, ale i následníka trónu. Hrad Bojnice bol jedným zo svedkov tohto diania. Jeho komnaty opäť vyzradia dávne tajomstvá a oživia zabudnuté. Ponorte sa spoločne s nami do rozprávania, ktoré vám nedovolí sa „len“ dívať. Príbeh nebude iba o dobrom uhorskom kráľovi, ale i o jeho synovi, ktorému otec nechcene pripravil dve cesty životom. Na oboch stretáva iných ľudí, zažíva iné chvíle. Prepletajú sa však navzájom ako brečtan. Nakoniec sa spoja v jednu. Buďte toho svedkami a na chvíľu účastníkmi dejín.

Galéria


Prekliaty pán Váhu a Tatier

Trenčiansky hrad

O projekte

Námet, scenár, réžia: Vojtech Bartko
Dramaturgia: František Kňazovič
Organizátor: Trenčianske múzeum
Kostýmy: Divadelná spoločnosť
Kamera a strih trailera: Divadelná spoločnosť
Plagát, propagačné materiály: Dominik Stehnáč a Maxo Kormaňák
Fotografie: Divadelná spoločnosť
Premiéra:
júl 2021
Ďalšie reprízy v roku 2022: 22. – 23.7. a 12. – 13.8.
Miesto: Trenčiansky hrad / Trenčianske múzeum
Podujatie sa koná od 19.00 h do 23.15 h
Typ podujatia: Inscenovaná prehliadka hradu

V projekte účinkuje 20 umelcov

Účinkujú
Herci Divadelnej spoločnosti, pozostávajúci z profesionálnych i neprofesionálnych umelcov hornej Nitry.
Viac informácií
Trenčianske múzeum
Opis podujatia
Matúš Čák Trenčianky, pán Váhu a Tatier, osobnosť slovenských dejín, rytier opradený povesťami, dávnymi piesňami ospievaný, do dnešných čias nepoznaný. Kto bol vlastne Matúš z Trenčína?! Bol to hrdina, srdečný človek, nebojácny veľmož, láskavý pán? Alebo despota s dvakrát prekliatou dušou neštítiaci sa vraždy, klamstva, úskoku, či nedodržania slova. Veľkí romantickí básnici mu k nohám ódy a romány skladali, cirkev a jeho králi na neho kliatby a nenávisť posielali. Ľud prostý pookrial pod jeho vládou, šľachta a tí čo s ním nesúhlasili zas krvavé slzy ronili. Veriaci a bohabojný človek to bol čo spieval chvály, alebo šklebiaci sa vrah s opálenou tvárou od horiacej Nitrianskej katedrály? Kto to bol?! Kým bol?! Dnes sa to už veru nedozvieme, iba ak by sme samotnú Smrť požiadali o rozsúdenie. História o ňom rozpráva tvrdými literami, ale i v nej sú láskavé a nepochopiteľné miesta. Legendy mu na hlavu gloriolu kladú, ale sú i také príbehy o ňom z ktorých na chrbte mrazí. Inscenovaná divadelná prehliadka o Matúšovi Čákovi Trenčianskom vyrozpráva príbeh, ktorý sa stal i možno nestal zároveň. Nebude to historická freska z faktov, ale ani ľúbivá povedačka. S Matúšom a jeho príbehom sa stretneme niekde uprostred. Tam hore, v jeho veži na hrade, ktorý sa dodnes nad mestom hrdí. Kto vie, možno na tom našom príbehu bude aj kus pravdy.

Galéria